Motivace a spaní ve školce

Motivace a spaní ve školce

PORADNA CHŮVY

Milé maminky, trápíte se otázkami, zda vychováváte svou ratolest správně? Zda ve výchově neděláte chyby, které by vaše dítě mohly poznamenat na celý život? Nebuďte v tom sama a zeptejte se našich odborníků na cokoli, co potřebujte vědět v otázce výchovy dětí, poradíme vám a rádi… 

 

Na dotazy odpovídá PhDr. Ĺubica Kurucová.

 

1. Dobrý den, chci se zeptat, zda je nějaký způsob, jak dítě motivovat při nástupu do školy? Když šel náš syn do první třídy, bylo vše bez problémů, a dokonce se moc těšil, nyní jde ale do druhé třídy, takže už ví, co ho čeká, a začíná panikařit, byť jsou ještě prázdniny. Téměř každý večer se mě ptá, jestli je opravdu nutné do školy chodit a podobně. Připadá mi zvláštní, že se trápí už měsíc předem. Děkuji za radu.

Milá maminko, pokuste se zjistit nevázanou, necílenou komunikací, proč se Váš chlapeček do školy netěší. Je nutné mu při povídání zdůrazňovat pozitiva (např. kamarádi, hodná paní učitelka, mimoškolní aktivity, učební předměty, které ho zaujímají, apod. V případě, že zjistíte závažné negativní faktory, které ho od školy odrazují, je nutné to konzultovat s třídní učitelkou, výchovní poradkyní, případně školní psycholožkou. Musíme doufat, že se mu po dvou měsících začne stýskat po spolužácích a po školní atmosféře.

 

2. Dobrý den, mám trápení s dcerou, která nechce spát ve školce. Každé ráno mě prosí, zda bych ji mohla vyzvednout hned po obědě, aby tam nemusela zůstávat. Kvůli mé pracovní době to není možné, takže paní učitelka si pokaždé stěžuje, že Pavlínka pláče, následně se v postýlce nudí a budí ostatní děti. Zkrátka je takový malý narušitel. A prý téměř odpočítává minuty, než děti paní učitelka vzbudí. Nevíme, co s tím. Děkuji za pomoc.

Milá maminko, tento problém je naprosto v kompetenci paní učitelky ve školce. Situace je daná. Vy holčičku nemůžete vyzvedávat po obědě z důvodu pracovní povinnosti. Nevím, jaký je režim ve školce, ale ideální je, když dětem čtou odpolední pohádky. Některé děti naslouchají, jiné přitom usnou. Samozřejmě že Vaše holčička se nudí, když má pasivně ležet v postýlce.  Pokud ji budete s paní učitelkou nutit a řešit to jako velký problém, můžete u holčičky vypěstovat negativistickou reakci. Podobně by reagoval dospělý člověk taky. Prosím konzultujte tento problém s paní učitelkou. Má pedagogické vzdělání a problém má řešit především ona, po dohodě s Vámi.

Žádné komentáře.

Zanechte komentář

You must be Logged in to post a comment.