Dudlík a nočník

Dudlík a nočník

 

 

PORADNA CHŮVY

Dětičky jsou především radost, ale samozřejmě zároveň často také starost. V naší poradně vám dáváme prostor zeptat se na cokoli, co vás zajímá nebo trápí či jakkoliv souvisí s výchovou dětí. Neváhejte se obrátit na naše specialisty, kteří se vždy snaží poradit tak, aby prospěli především dětem a zároveň ulevili vám, rodičům.

Na vaše dotazy odpovídá PhDr. Ľubica Kurucová.

Dobrý den,

můj dotaz, tuším, ocení víc maminek – nemůžeme naši dceru zbavit dudlíku. Je jí 2,5 roku, běhá, mluví, ale dudlíku se vzdát nechce a nehodlá. Násilné odebrání je vykoupeno hysterickými záchvaty. Začínáme být už dost zoufalí. Děkuji.

 

Odpověď: Proč být zoufalá? Děvčátko samo dozraje do stadia, kdy pro ni samotnou bude dudlík handicapem. Hlavně, maminko, není nutné porovnávat zralost dítěte vůči ostatním dětem. Motivujete holčičku tak, že Vám sama, po vzájemné dohodě, dudlík na určitou dobu předá, Vy ji pochválíte, pak jí ho vrátíte, podle dohody. Tak postupně omezujte, zvyšujte intervaly. Pokud holčička usíná s dudlíkem, neberte jí ho násilně (nahradí si ho palečkem). Nechte dcerku, aby se vždy sama rozhodla, že Vám dudlík předá na určenou dobu, a vždy holčičku pochvalte, že to sama zvládá.

 

Dobrý den,

prosila bych o radu – co se synem, který odmítá chodit na nočník? Jediná možnost, která se nám zatím osvědčila, je šoupnout ho na nočník hned poránu. Jakmile to zkusíme kdykoli jindy v průběhu dne, vzteká se a vzpírá, že nechce, případně na něm jen sedí a kouká na pohádku. Máte nějaký tip, jak na to?

 

Odpověď: Nevím, kolik je synovi měsíců, ale výchovná zásada je pravidelně vysazovat po probuzení, před spaním a po jídle. Stačí chvilku, pokud se to podaří (náhoda), celá rodina musí syna začít chválit, hlasitě a nadšeně. Především mu zdůrazněte, proč je vlastně chválený. To pro chlapečka bude motivace, udělat to do nočníčku znovu. Pokud se vyprázdní do plen, tak na dítě prosím nekřičte. A už vůbec nepoužívejte tělesné tresty, ale raději mu zdůrazněte, že se to nedělá, a proto ho nebudete chválit, a vysvětlete mu proč! Není správně, aby na nočníku seděl dlouho, koukal na pohádky, případně si hrál. Musí se naučit, že do nočníčku se vyprazdňuje, a vždy je to spojeno s pochvalou a nadšením rodičů.

[/mp_span] [/mp_row]

Žádné komentáře.

Zanechte komentář

You must be Logged in to post a comment.