Dárky jako motivace. Co dělat, když dítě neumí prohrávat?

Dárky jako motivace. Co dělat, když dítě neumí prohrávat?

PORADNA CHŮVY: DÁRKY JAKO MOTIVACE. CO DĚLAT, KDYŽ DÍTĚ NEUMÍ PROHRÁVAT?

I když některé věci myslíme dobře, jsme přesvědčení, že jednáme v zájmu dítěte, občas přichází rozčarování. Oboustranné. Namísto vzorného potomka máme doma třeba vzteklouna a rozmazlence. Dají se výchovné chyby zpětně napravit? A jak jim přecházet?

100_3759

Na dotazy odpovídá PhDr. Ľubica Kurucová.

 

Dobrý den, přiznávám, že děti hodně rozmazluji. Ráda jim kupuji nové hračky, po kterých touží, i když nemají narozeniny, nejsou Vánoce. Jenže mě zkrátka dělá radost, když vidím jejich rozzářené oči. A nemyslím, že by si věcí nevážily. Jenže se přece jen bojím, abych z nich nevychovala materiálně orientované lidi, nesebrala jim schopnost těšit se, přát si. Je nějaká doporučená hranice, kolik je norma a kolik už moc? A opravdu je kupování dárků častěji než třikrát do roka škodlivé?

Vážená maminko, naprosto Vás chápu, že radostí rozzářené oči dětí je také pro Vás radostný pocit. Nemyslím si, že dárky máme kupovat dětem pouze na Vánoce a narozeniny, případně svátky, ale můj názor je, že dárky mají být motivující tj. odměnou, pochvalou, oceněním. Pokud si dítě na dárky zvykne, bere je jako samozřejmost, ale pokud jsou spojené s motivací (za výborné učení, chování, práce v domácnosti), tak mají pozitivní výchovní aspekt.

 

Můj desetiletý syn hrozně těžko snáší prohru a porážku a už jsme z toho trochu zoufalí. Rozbrečí se i u prohrané partie v Člověče, nezlob se. Když mu něco nejde napoprvé, nejprve zareaguje vztekem, pak se rozpláče a nakonec už se nechce k dané aktivitě vůbec vrátit. Snažili jsme se mu vysvětlit, že každý musí v životě překonávat překážky a nikdo nic neumí všechno napoprvé, ale nic se nezlepšilo. Je nějaký způsob, jak jeho pocity frustrace zmírnit a odbourat? Děkuji.

Milá maminko, já bych to nenazvala frustrací, ale emotivní nezralostí Vašeho chlapečka. Proč Vám je nepříjemné, že pláče, když prohraje? Nechte ho pobrečet si, ventiluje pouze svoje city. Pokud se vzteká, nechte ho vyvztekat. Pozor na agresivitu slovní nebo manuální, jako demonstrace nespokojenosti s prohrou, tam bych ho potrestala, že mu hru zakážu na určitou dobu, aby pochopil, že takto se hráči nesmějí chovat. Slovní vysvětlování svojí nezralostí nechápe, ale časem se to srovná.

Žádné komentáře.

Zanechte komentář

You must be Logged in to post a comment.